Милен Германов разлюби конкуренцията в Деня на влюбените

Милен Германов стана победител във фаталното 13-то издание на „Диана“. След няколкото загубени финала тази зима, трикратният Мастърс шампион показа воля за победа, която му се отплати.

И точно както номерът на състезанието – 13, така тръгна и турнирът за шампиона, който имаше повече проблеми в първи кръг, отколкото в края.

Германеца трябваше да сервира при 4-5 и с тотално изгубено чувство към топката срещу изключителния хитрец Тихомир Желев още в първи кръг, за да напипа все повече и повече играта си и да завърши подобаващо последните си два мача с хубави победи.

На финала Германов победи 6-4 Любо Маринов. Лидерът в ранглистата Калин Кънчев пък бе отстранен от много силно играещия напоследък Чавдар Иванов, който вече е сериозен фактор срещу всеки.

Турнирът ще се запомни и с това, че след дълго отсъствие отново на сцената се появи Пепи Иванов – Санторото, с който сме подготвили и интервю.

31 участници се събраха, а единственият, който липсваше от топ нивото, бе Теодор Венков, така че турнирът се очертаваше да бъде много интересен.

Чавдар Иванов, който победи Калин Кънчев, имаше сериозни проблеми още в 1 кръг. Вальо Бакрачев водеше 4-2 и когато имаше елементарна точка на мрежата за 5-2, допусна грешка, която след това му коства хвърлянето на бомбата в първи кръг.

Интересно бе и дербито между Георги Христов – Лифта и Станислав Георгиев – Хотдога. Фаворитът поведе с 3-0, Стаката обаче обърна мача до 4-3 и виждаше продължаване на поредицата обрати от миналата седмица, които го изкараха до полуфиналите. Тази мисъл обаче явно оказа някакво влияние и Хотдога загуби следващите три гейма, а Лифта започна да разузнава Любо Маринов.

Тренирал без спиране последните три месеца и здрав като бик, Пепи Иванов тръгна адски трудно в турнира, но причината бе ясна. Контузия му попречи да играе три месеца тенис. Все пак той надигра в сложен мач 7-5 Петър Ангелов, показвайки типичния боен характер.

В едно дерби от по-старите времена пък завърналият се на сингъл арената Пепи Котев се справи с Иван Златков 6-2.

Черешката на тортата обаче бе мачът Тишо Желев – Милен Германов. Въпреки крайно негативния си баланс, рекордьорът по най-дълго любителско разиграване показа желание и воля за победа както и тактическа дисциплина, неприсъщи за много от любителите. Въпреки многото критики относно неговия стил на игра, трябва да се признае находчивостта и твърдостта, с която той го прилага срещу абсолютно всеки съперник, виждайки може би бъдещето на аматьорския тенис в тази насока. Двубоят с Германеца вървеше гейм за гейм, след първоначалното повеждане 2-0 на Желев. Германеца срещаше съпротива по всички точки на корта и бъркаше форхенди в изобилие, което му носеше адски много брак. Така в един момент той се оказа в ситуация да сервира за оставане в мача при 4-5, а 30 човека гледаха със затаен дъх дали бомбата на сезона ще се случи. Тишо Желев нито за миг не се отклони от стратегията си да пресира съперника с извънземно високи топки и патентования самобитен двурък бекхенд, обект на научни изследвания, със завоалирано странично въртеливо движение. Германеца обаче не трепна в стресовата ситуация и раздуха черните облаци над главата си. Той вдигна нивото си и спечели следващите три гейма без особени грижи – 7-5.

След този мач нормално ентусиазмът падна, но пък предстояха дербита. Във важен мач за определяне на йерархията Чочо Иванов надигра 6-3 Себ Кочнари и така пернишкият тактик показа, че всеки трябва да се съобразява с него. Жоро Лифта загуби 2-6 от Маринов и не можа да направи обрат както срещу българския Жил Симон – Стаката.

Калин Кънчев, Милен Германов и Едиз Батран също минаха без проблеми напред, като Калин надигра с 6-3 tennis developer-a Цецо Цветанов, който преди това много категорично се справи със Светльо Козалиев 6-1, а Батран не даде дъх на Пепи Котев. Силна победа в осминафиналите направи Камен Новиков. Изоставайки в резултата срещу агресора Никос, Камен изобщо не натисна спирачката, а продължи да търси своята цел. Кулминацията на мача бе при 5-4, когато след няколко спасени мачбола, той успя да реализира поредният такъв и да сломи съвсем поразклатеното самочувствие на Никос. Талантът Орлин Златарски пък показа, че още има доста какво да учи. В момента, в който видя Пепи Иванов остреща, той тотално загуби вяра в силите си и въпреки че можеше да създаде много проблеми, изигра слаб мач, респектиран от класата на съперника – 2-6.

Така дойде ред и на четвъртфиналите, където няма лесни мачове. Бомбата хвърли Чочо Иванов. С типичен пернишки непукизъм, Чавдар излезе за победа и я постигна срещу четирикратния победител тази зима Калин Кънчев 6-3. Много слайс, хубави излизания на мрежата и нестопроцентов Калин донесоха победата.

Латин Латинчев, който от месец отсъства, показа много добро ниво предвид липсата на практика, но традиционно и този път загуби от Любо Маринов – 2-6.

Милен Германов имаше изненадващо труден мач с Камен Новиков. Победата 6-3 беше постигната с повече рутина и баланс в ударите, но както се изрази един зрител – когато адвокат те захапе, после няма пускане. Все пак Германеца се отскубна и затвори мача 6-3.

Блогбъстърът обаче бе Батран – Санторото и чакането не остана напразно. Дерби, битка по всички краища на корта, разигравания по 30 удара и един победител накрая – Едиз Батран 6-3, който показа, че вдига постоянно нивото, а Пепи Иванов получи мотивация да бъде по-агресивен с навлизането си във форма.

В последните седмици Чочо Иванов винаги има един и същ късмет. Да среща супер подготвения физически Любо Маринов. И въпреки натрупаните загуби, той направи максимума, за да постави под напрежение агресора отсреща, който взе своето 6-4.

MG_leji

Другото дерби бе с невероятен заряд. Имащите закачка Едиз и Милен трябваше да изиграят мега дерби, за да се разреши спора. Такова обаче не се получи. Мачът мина в духа на абсолютния феърплей, но Германеца показа мега ниво, което му донесе категорична победа 6-0. Агресивен докрай от първия момент, с много излизания на мрежата, той не остави шанс на Батран да вкара в своето темпо играта, и му остави много въпросителни.

Така на финала двамата най-заслужили трябваше да изиграят физически финал след часове на чакане и много изтощение. Любо Маринов изглеждаше далеч по-свеж, а Германов с крампирали мускули и големи трудности в придвижването, изглеждаше в много трудна позиция. Маринов максимално се възползва от това и поведе 3-1, докато Германеца правеше двойна след двойна грешка. Тогава обаче той успя да спечели един много важен гейм, за да остане близо до Любо и битката започна. Настоящият Мастърс победител започна да преодолява крампите и да играе все по-добре, а Любо бе много важно да удържи аванса си. Това обаче не стана. Германеца направи 3-3, след което и 4-3. При 4-5 Маринов сервираше за оставане в мача. Той вкара невероятните шест мощни поредни първи сервиса и все пак не взе гейма, след много силни ретури отсреща. Стигна се до равенство, а след това и до мачбол, в който Германеца показа своя силен характер и веднага тръгна агресивно до край при първия отдал му се шанс на втори сервис, с което си взе мача.

Така битката на върха също става интересна, защото преследващите го Едиз и Милен сериозно намалиха аванса на Калин, а Венков дебне в засада от четвърта позиция.

Милен Германов пък посвети титлата в Деня на влюбените на съпругата си Дени, която въпреки целодневната му липса, го чакаше готова за експертен анализ на всеки форхенд и бекхенд, особено в мача с терминатора Тишо Желев.